Obsah
- Jak přistupovat k nastavení směrovače
- Změňte výchozí SSID a heslo
- Povolit ochranu WPA2
- Změňte kanál WiFi
- Optimalizace umístění směrovače
- Aktualizujte firmware směrovače
Ať už přecházíte na nové místo a nastavujete si WiFi, nebo jste změnili poskytovatele internetových služeb, zde je několik věcí, které musíte udělat, když nastavujete domácí WiFi síť.
Příliš mnohokrát váš poskytovatel internetových služeb přijde, nastaví váš internet a pak odejde. Obvykle nastavený router má jedinečné heslo, které je již nastaveno tak, aby bylo zabezpečeno ihned po vybalení z krabice, ale vše ostatní je nastaveno s výchozím nastavením, které není vždy optimální.
Budete chtít například změnit heslo WiFi a také typ ochrany, který slouží k zabezpečení sítě WiFi. Více často než ne, směrovače výchozí k použití WEP ochrana, který je snadno hackable.
Je také možné, že váš směrovač není aktuální, i když by to mělo být technicky, když to poprvé nastavil technik ISP. To vše však můžete snadno změnit v nastavení směrovače. Zde je návod, jak nastavit WiFi správným způsobem.
Jak přistupovat k nastavení směrovače
Než začneme, vše, co chcete změnit a nastavit, musí být zpřístupněno prostřednictvím ovládacího panelu administrátora směrovače. Obvykle je výchozí heslo pro přihlášení vytištěno na zadní straně routeru.
Chcete-li se dostat na přihlašovací obrazovku pro správce, budete chtít otevřít svůj webový prohlížeč a zadat 192.168.1.1 nebo 192.168.0.1. Toto je adresa IP směrovače. Samozřejmě záleží na tom, jaký router máte. Můžete se podívat na tento seznam a zjistit, kterou IP adresu je třeba zadat.
Další věc, kterou byste měli vidět, je přihlašovací obrazovka vašeho směrovače. Pokračujte a zadejte uživatelské jméno a heslo správce. Tyto informace by měly být opět vytištěny na zadní straně směrovače. Pokud tomu tak není, uživatelské jméno je obvykle admin a heslo je buď Heslo, adminnebo jej nechte prázdné.
Poté jste oficiálně uvnitř břicha směrovače a můžete začít s nastavením. Mějte na paměti, že změna nastavení, jako je heslo WiFi, název vaší sítě atd., Bude vyžadovat opětovné připojení k síti WiFi. Neváhejte, pokud jste zjistili, že jste byli odpojeni od WiFi - stačí se k němu znovu připojit a poté znovu otevřít ovládací panel správce.
Změňte výchozí SSID a heslo
Nejdůležitější věcí při nastavení domácí WiFi sítě je změna výchozího hesla, které používáte pro připojení k WiFi. Váš poskytovatel připojení k Internetu vám poskytne výchozí SSID a heslo, aby byl zabezpečen hned po jeho spuštění, ale budete ho chtít změnit na něco, co je pro vás snadnější zapamatovat.
Není také špatný nápad změnit SSID. SSID je jednoduše název vaší WiFi sítě. Mnoho poskytovatelů internetových služeb poskytne výchozí SSID jako „D35GD“ nebo něco směšného. Můžete změnit na co chcete v ovládacím panelu admin.
Chcete-li tyto dvě věci změnit, vyhledejte nastavení nazvané Bezdrátové nastavení nebo něco podobného. To se bude lišit v závislosti na značce směrovače. Odtud by měla být textová pole, kde můžete změnit SSID a heslo.
Povolit ochranu WPA2
Pokud jde o heslo WiFi, je dobré pokračovat a změnit úroveň ochrany na WPA2. Mnoho poskytovatelů internetových služeb standardně nastavuje směrovač pouze na ochranu WEP, ale je snadno hackovatelné a ne tak bezpečné jako WPA2.
Chcete-li toto nastavení změnit, je s největší pravděpodobností umístěn v Pokročilá nastavení bezdrátového připojení (spíše než jen Bezdrátové nastavení) nebo něco podobného. Odtud budete mít možnost vybrat WEP, WPA nebo WPA2. WPA2 je nejbezpečnější, takže vyberte a uložte změny.
Změňte kanál WiFi
Pokud chcete ze svého směrovače a sítě WiFi vytlačit každý centimetr výkonu, může to změnit docela dobře kanál, na kterém váš směrovač pracuje.
Kanály směrovačů v podstatě zabraňují vzájemnému ovlivňování clusteru směrovačů. Takže pokud žijete v bytě s mnoha WiFi sítěmi, které se překrývají, mnoho z nich může pracovat na stejném kanálu, takže se navzájem ruší.
To, co chcete udělat, je zvolit kanál pro směrovač, na kterém nepracuje mnoho jiných směrovačů. Chcete-li zjistit, které kanály obklopují směrovače, můžete si stáhnout nástroj nazvaný iStumbler for Mac nebo NetStumbler for Windows. Tyto nástroje mohou zobrazit seznam okolních sítí WiFi a kanály, na kterých jsou zapnuty, takže si můžete vybrat ten, který není používán.
Chcete-li změnit kanál směrovače, měl by být ve stejné části, kde jste změnili SSID a heslo. Pokud ne, mělo by to být Pokročilá nastavení bezdrátového připojení nebo podobné.
Optimalizace umístění směrovače
Můžete jednoduše umístit svůj router na místo pohodlně a nechat ho na tom, myslet si, že vždy existuje nastavený poloměr, který může router dosáhnout, aby k němu mohl připojit zařízení, ale kde je váš směrovač umístěn ve vašem domě, je zásadní.
Stěny, dveře a rohy výrazně snižují sílu signálu směrovače, takže se snažte vyhnout umístění routeru v blízkosti těchto položek ve vašem domě. V ideálním případě musí mít bezdrátová zařízení přímý výhled na směrovač pro nejlepší signál, ale to samozřejmě není vždy možné. Místo toho je nejlepší umístit směrovač do středu vašeho domu v otevřené oblasti, kde mohou signály v případě potřeby dýchat a odrazit se od zdí.
Aktualizujte firmware směrovače
Aby váš router fungoval na optimální úrovni, musí mít k dispozici nejnovější firmware. Bohužel, výrobci směrovačů a poskytovatelé internetových služeb neaktualizují firmware tak, jak by měli, ale to je většinou proto, že mají nepřeberné množství směrovačů, které jsou uzavřeny a připraveny k odeslání. použití. Do té doby by mohl být k dispozici nový firmware.
Obvykle se nachází v Pokročilý Aktualizace firmwaru je relativně bezbolestná, ale některé routery nemají možnost aktualizovat se na novější firmware automaticky. Místo toho musí uživatel přejít na webovou stránku značky směrovače a stáhnout nejnovější firmware a poté tento soubor nahrát prostřednictvím ovládacího panelu správce směrovače. Stačí jen jít do sekce Podpora a soubory ke stažení na webové stránce značky směrovače, kde naleznete potřebné informace o firmwaru.