Obsah
Nedávné změny v softwaru pro napájení vašeho iPhone usnadnily vývojářům prohlížečů třetích stran (jako je Google a Google Chrome) vytvořit poutavou alternativu k nativnímu systému Safari. Jaký je nejlepší prohlížeč iPhone v Safari vs Chrome? Pojďme to zjistit.
Prohlížeče třetích stran jsou v systému iOS k dispozici již dlouhou dobu. Od chvíle, kdy byl spuštěn App Store, se vývojáři přihlásili k webovým prohlížečům a často nabízejí funkce, které nejsou v Safari, nebo by již několik let nebyly. Ukázkovým příkladem je procházení na kartách; na prvním iPadu byl Safari o něco víc než prohlížeč iPhonu vyhozený do vzduchu pro velkou obrazovku; nedostatek procházení kartami byl obrovský dohled a ten, který se vývojáři třetích stran snažili opravit.Opera přinesla do systému iOS své algoritmy komprese obrazu (a tedy úspory šířky pásma), což je krok, který Google minulý rok zkopíroval pomocí „Data Saver“, což je funkce Chromu, která provozuje určitý provoz přes servery Google, aby ušetřila na tom, kolik šířky pásma používáte (to je pravděpodobně hrozný příklad, protože Data Saver byl odstraněn v nejnovější verzi prohlížeče Chrome).
V dnešní době Safari absorbovalo mnoho funkcí nalezených v nabídkách třetích stran a stalo se skutečně výkonnou aplikací samo o sobě. Od iOS 9 může Safari provádět procházení na kartách, synchronizovat hesla, záložky a další v Safari na OS X, vyzvedávat otevřené karty z jiných zařízení (jak z jiných iOS zařízení se Safari, tak ze všech počítačů Mac, ke kterým jste se přihlásili pomocí heslo pro iTunes) atd.
Jeho největší vlastností oproti konkurenci však zdaleka byl javascriptový renderovací engine Apple Nitro. Safari zaznamenal obrovské vylepšení rychlosti načítání stránek, a to díky Nitro. Vzhledem ke způsobu, jakým je iOS konstruován, Apple přinutil vývojáře prohlížečů třetích stran používat alternativní pomalejší systémy k vykreslování javascriptů (nebo v angličtině k zobrazování velkých částí moderních webových stránek) místo toho, aby jim umožňovaly přístup k nejlepším částem Safari. Ve výsledku se žádný prohlížeč nemohl srovnávat s rychlostí a stabilitou, kterou Safari nabízel, a dokonce i ti s řadou dalších funkcí, jako je Chrome, ve srovnání zbledli.
Ty dny už naštěstí skončily. Nedávno (v systému iOS 8) se společnost Apple rozhodla umožnit vývojářům přístup k enginu pohánějícímu Safari a nakonec si položila otázku „Jaký je nejlepší prohlížeč iPhone?“ vyhodit - zatímco jen před několika měsíci by odpovědí byl jednoznačný Safari, to už neplatí.
Safari vs Chrome
Nebudu zveřejňovat spoustu srovnávacích testů porovnávajících tyto dva prohlížeče, protože už nevypovídají žádný příběh. Spolu s přechodem na přesně stejné systémy, jaké používá Safari, získal Chrome stejné silné stránky - rozdíly v benchmarcích pro různé testy jsou v mezích chyby; jeden prohlížeč nikdy neporáží ten druhý. Totéž lze říci o vlivu Chromu na výdrž baterie, je nyní lepší než kdy dříve a je podobný jako u Safari.
Chrome nabízí vlastní obrazovku nastavení v samotné aplikaci, což je odklon od většiny aplikací pro iPhone.
Skutečné rozdíly tedy přicházejí ve formě uživatelského rozhraní, rozložení a funkcí, které nesouvisejí s tím, jak je zobrazena webová stránka.
Pokud jde o zásadní změny ve fungování prohlížeče, není jich mnoho, ale hlavní je hlas. Safari se při poskytování hlasových funkcí přirozeně spoléhá na Siri; Chrome však používá vlastního hlasového asistenta Google Now. Google i Microsoft se pokusili přivést své digitální asistenty (Google s Google Now a Microsoft s Cortanou) na iPhone, ale většina úsilí skončí zmateně - iOS prostě nenabízí takovou integraci na nízké úrovni, která by těmto službám umožňovala připojte se k telefonu na základní úrovni (integrace s Androidemdělánabídka, je třeba zdůraznit).
Chrome je lepší v hlasu
Chrome je tedy způsob, jak Google přidává Chytré karty Google do iPhonu, a funguje opravdu dobře; je to skoro tak přirozené jako Siri. Když otevřete Chrome, zobrazí se vám čistá stránka a jednoduché vyhledávací pole ve středu obrazovky; slouží jako vyhledávací pole i adresní řádek. Všimněte si však, že je k dispozici ikona mikrofonu; můžete klepnout na toto a mluvit, abyste mohli používat Chytré karty Google svým hlasem. Kdykoli začnete psát, uvidíte na klávesnici sedět mikrofon s Googlem. Klepnutím na toto můžete kdykoli přepnout na používání hlasového vyhledávání.
Tento druh integrace si budete při procházení Chromu stále více všímat. S hlasem se zachází spíše jako s prostředkem interakce první strany, což dává smysl. Je to pro Google „snadný“ způsob, jak odlišit Chrome od Safari, a využívá jejich podstatných zkušeností s hlasem, což je oblast, kde by mnozí řekli, že stále vedou Apple.
I když Google nemůže zcela odpovídat těsné integraci, kterou má Siri se systémem iOS (např. Podržením tlačítka Domů můžete Siri používat odkudkoli, dokonce i v uzamčeném telefonu), dělá, co může. Pokud máte iPhone 6s nebo iPhone 6s Plus, můžete použít 3D Touch na ikoně Chrome a spustit hlasové vyhledávání přímo z domovské obrazovky iPhonu. Pokud už máte telefon otevřený, je to stejně rychlé jako používání Siri, což jen ukazuje, že Apple má v této oblasti co dělat.
Druhou oblastí, kde je Chrome jednoznačně lepší, je používání ekosystému produktů Google. Pokud používáte Chrome na ploše, budete se moci přihlásit do Chromu na svém iPhone a okamžitě získáte přístup ke všem svým záložkám, heslům a historii prohlížení. Uživatelé Gmailu budou přihlášeni ke svým účtům současně, což je užitečné, pokud se rozhodnete nepoužívat některou z poštovních aplikací. Google také přednostně spustí Chrome namísto Safari, pokud kliknete na odkaz v jiných aplikacích Google. Patří mezi ně aplikace, jako je YouTube, Gmail nebo aplikace Vyhledávání Google, takže je třeba si toho být vědom (je to také jeden z mála případů, kdy můžete získat aplikaci od jiného poskytovatele než „výchozí“ oprávnění, která můžete nahradit aplikace pro Android). Můžete nastavit, zda k tomu dojde u jednotlivých aplikací Google.
Chrome má praktická tlačítka přístupná přejetím dolů; je to velmi užitečné pro ovládání jednou rukou.
Další věc, kterou Google zvládl lépe než Apple, je ovládání jednou rukou. Obzvláště užitečné na phabletu, jako je iPhone 6s Plus, můžete přejetím a podržením stránky znovu načíst, aniž byste se museli dostat až k adresnímu řádku, jako v Safari. Když to rozbalíte, všimnete si, že se v horní části objeví tři ikony; pustit znovu načíst, ale pokud přejedete prstem doleva nebo doprava, můžete otevřít novou kartu nebo zavřít kartu. Funguje to opravdu dobře, i když ve verzi pro iPad chybí.
Safari má lepší rozhraní
Oba prohlížeče nabízejí podobné uživatelské rozhraní, jaké vidíte na ploše. To, zda dáváte přednost obecnému vzhledu a dojmu jednoho před druhým, je z velké části na osobních preferencích. Těžko však tvrdit, že Safari funguje lépe i na větších obrazovkách, jako je 6s Plus (navzdory poznámce o použití jednou rukou v předchozím odstavci). To se projeví, pokud potřebujete otevřít více než několik karet; na iPhonu se můžete naklonit na šířku a stažením zobrazit přehled všech karet na jedné obrazovce. V prohlížeči Chrome se však můžete omezit na postupné procházení jednotlivých karet, dokud nenajdete, co chcete. Rozdíl je ještě zřetelnější na iPadu, kde je extrémní šikovné gesto Safari.
Safari, které je zde zobrazeno na iPhone 6s Plus, využívá větší obrazovky efektivněji než Chrome.
Kromě toho Safari umisťuje mnoho běžně používaných tlačítek (levá stránka, pravá stránka, sdílení, záložky, zobrazení záložek) do spodní části obrazovky, kde na ně můžete snadno klepnout palcem. V prohlížeči Chrome je těžší se dostat nebo skrýt v jiné nabídce.
Další výhodou Safari je v podobě nových blokátorů obsahu iPhone - aplikací a filtrů, které můžete použít k blokování některých druhů internetové reklamy nebo jiného webového obsahu. V tuto chvíli jsou tyto druhy funkcí k dispozici, pouze pokud používáte Safari; část systému iOS, kterou Google používá k napájení prohlížeče Chrome, k nim nemá přístup.
Jaký je nejlepší prohlížeč iPhone?
Bude to znít moudře, ale záleží to na dalších druzích služeb a platforem, které používáte. Pokud se váš život točí kolem Apple - používáte Safari na svém MacBooku a iMacu a procházíte iPadem na gauči - Safari je správná volba; je to jen lépe integrováno do služeb Apple a iCloud. Pokud jste navíc silným uživatelem iPadu, je to tak jasně lepší prohlížeč; zpracovává více karet na iPadu mnohem intuitivnějším a snadnějším způsobem.
Procházení kartami v prohlížeči Chrome je v pořádku, ale není to tak hezké jako systém v režimu na šířku Safari.
Pokud jste však častěji uživatelem Apple - používáte Chrome na Macu (nebo spíše na počítači se systémem Windows) a máte iPhone, ale žádný iPad nebo možná tablet s Androidem, je Chrome tím lepším prohlížečem. Synchronizuje vaši historii procházení a informace o účtu mezi různými instalacemi prohlížeče Chrome, stejně jako Safari v počítačích Mac. Využívá také podobného - a často kvalitního - hlasového asistenta, na kterého jste již mohli být zvyklí, v podobě Chytrých karet Google.
Pokud jste někde mezi, je pravděpodobně snazší držet se Safari. Pokud nejste pevně v ekosystému Google, přesunutí iPhonu do Chromu vám ve skutečnosti nezíská nic, co ještě nemáte (kromě hlasového enginu Google). Přesto se podívejte na bezplatné stažení v App Store a dejte nám vědět v komentářích, kterému prohlížeči iPhone dáváte přednost: Safari nebo Chrome?