Obsah
- Je veřejné WiFi nebezpečné?
- Jaká jsou rizika?
- Nezveřejňujte příliš mnoho informací
- Nestahujte ani neinstalujte soubory z neznámých zdrojů
- Před registrací si přečtěte podmínky
- Jaký druh snoopingu se ještě může stát?
- Nesdílejte soubory přes Bluetooth ani aplikace
- Zlepší se to v budoucnu?
- Další věci, které je třeba mít na paměti
- Jaké je nejbezpečnější řešení pro bezpečné používání WiFi ve veřejné síti?
Je veřejné WiFi nebezpečné?
Není žádným tajemstvím, že používání veřejného WiFi může vzbudit spoustu obav, zejména pokud jde o bezpečnost a zabezpečení. Bez vašeho vědomí by se dalo hodně snoopovat, nebo by se někdo mohl pokusit dostat do vašeho zařízení v nezabezpečené síti. Abychom se vyhnuli jakémukoli z těchto problémů, doporučujeme použít ExpressVPN a vysvětlíme proč, jak se ponoříme hlouběji do tohoto článku.
Jaká jsou rizika?
I ti, kteří dnes nejsou dostatečně technicky zdatní, si uvědomují, že není bezpečné používat Wi-Fi, které je k dispozici zdarma ve veřejném nastavení. Ale naštěstí se věci dnes výrazně změnily a veřejné WiFi spoty již nejsou považovány za nebezpečné. Stále však existují případy, kdy zařízení snoopoval ISP (poskytovatel internetových služeb) nebo třetí strana. Většina webů dnes přichází s ověřeným podpisem HTTPS. Je však velmi pravděpodobné, že nakonec narazíte na web, který místo toho používá nezabezpečený podpis HTTP. Prohlížeče vám dnes mohou okamžitě sdělit, kdy směřujete k nechráněnému webu, abyste mohli odpovídajícím způsobem přijmout nezbytná opatření. Je to díky protokolu HSTS (HTTP Strict Transport Security), který dokáže webovým prohlížečům sdělit, kdy odkaz není certifikován, a podle toho upozorňovat uživatele. Pokud ale stále budete pokračovat a web navštěvujete i nadále, můžete být vystaveni riziku, že budete vystaveni nebo budete snoopováni.
Nezveřejňujte příliš mnoho informací
Toto je jeden z těch aspektů, který je samozřejmostí, ale je stále důležité ho specifikovat vzhledem k nejednoznačnosti kolem toho, kolik zdroje může vaše zařízení sundat. Pokud jste v restauraci nebo kavárně, která nabízí bezplatné Wi-Fi, dávejte si pozor na sdílení soukromých informací nebo jakýchkoli finančních informací, jako jsou údaje o kreditní kartě nebo čísla sociálního zabezpečení atd. Omezte svou veřejnou relaci WiFi pouze na běžné procházení nebo kontrolu e-mailů prostřednictvím aplikace. V zásadě je bezpečné nezveřejňovat žádné informace, které chcete kdykoli chránit, včetně hesel k vašim účtům na sociálních médiích. Dále má smysl omezit vaše použití na důvěryhodné hotspoty WiFi. To znamená zaregistrovat se pouze k několika veřejným hotspotům WiFi, čímž se omezí šance, že budete vystaveni jakémukoli nebezpečí malwaru nebo úniku soukromých informací. Rovněž si uvědomíte, že některé značky obchodů a restaurací uznávají vaše pověření, aby poskytovaly bezplatné Wi-Fi připojení ve všech prodejnách. Před registrací k jedné z těchto možností je bezpečné zvážit vaše možnosti. Naštěstí několik bank a dokonce i stránek sociálních médií nyní nabízí systém nazývaný dvoufaktorové ověřování nebo 2FA, který vyžaduje heslo a heslo na omezenou dobu zasílané na vaše registrované mobilní číslo prostřednictvím textu. To může vyřešit mnoho problémů, se kterými se člověk může setkat při používání bankovnictví nebo jiných citlivých aplikací.
Pokud se nacházíte v hotspotu Wi-Fi, který požaduje e-mail pro připojení nebo ověření vašeho zařízení, je vždy lepší sdílet sekundární e-mailovou adresu, která neobsahuje vaše soukromé informace. Některé hotspoty mohou dokonce požadovat číslo vašeho mobilního telefonu. Doporučujeme tyto služby příliš nevyužívat, i když na některých místech, jako jsou letiště, je to nevyhnutelné.
Nestahujte ani neinstalujte soubory z neznámých zdrojů
Všichni procházíme pokušením stahovat velké soubory, když jsme v bezplatné WiFi síti. Jedná se však o riskantní záležitost, protože některé weby, které tyto soubory nabízejí, také obsahují malware skrytý v nich. Pokud používáte notebook, mohlo by to ohrozit veškeré informace v zařízení. Smartphony nejsou tak bezpečné ani vzhledem k novému druhu exploitů, které se objevují poměrně často. Totéž lze říci o instalaci nových aplikací. Pokud absolutně nemusíte tuto aplikaci nebo software stahovat do veřejné sítě WiFi, můžete se vždy zdržet.
Před registrací si přečtěte podmínky
Každý veřejný hotspot má své vlastní podmínky, které si uživatelé mohou před registrací přečíst. Bylo by však těžké projít celým T&C vzhledem k tomu, jak dlouho to může být. Je však známo, že jde o jeden z nejlepších způsobů, jak se chránit před malwarem nebo spywarem v prostředí, kde je k dispozici pouze bezplatné veřejné Wi-Fi. Vzhledem k zákonům o transparentnosti na mnoha místech světa jsou společnosti povinny informovat zákazníky, zda budou jejich údaje shromažďovány nebo použity k něčemu jinému. Krátkým projednáním podmínek si tedy můžete trochu ulevit. Nedávná historie však naznačuje, že společnosti přišly s důmyslnými způsoby, jak se dostat k vašim údajům, aniž by je uvedly v podmínkách, takže tato opatření nemusí fungovat za všech okolností.
Jaký druh snoopingu se ještě může stát?
Jak jsme již zmínili výše, někdy vás žádné množství ochranných opatření nemůže zachránit, když jste online.To dokládá skutečnost, že v nastavení veřejného WiFi mohou mít lidé stále přístup k vašim požadavkům DNS, které odhalují navštívené weby. Tím se však odhalí pouze web, který jste navštívili, ale ne konkrétní odkaz, na který jste klikli. Takže i když se jedná pouze o základní informace o vaší historii prohlížení, může to být pro mnohé noční můra soukromí. Tito snoopery se také mohou dozvědět, kolik dat bylo přeneseno přes vaše zařízení, což neprozradí mnoho, pokud jde o soukromé informace.
Už jste někdy slyšeli o útoku „muže uprostřed“? K tomu může dojít v situaci, kdy používáte napadený hotspot WiFi, který vás přenese na falešný web, který je maskovaný jako skutečná věc (např. Bankovní weby, weby sociálních sítí atd.). Když tedy zadáte své uživatelské jméno a heslo, může škodlivý software zachytit podrobnosti, které pak budou použity k ohrožení vašich informací. Naštěstí se nic z toho nemůže stát přes připojení HTTPS, takže může vždy pomoci být obzvláště opatrní ohledně toho, který web navštěvujete. Tato rostoucí rizika phishingových a malwarových útoků jsou také důvodem, proč jsou počítače se systémem Windows ve výchozím nastavení vybaveny bránou firewall, která má tendenci omezovat vaše možnosti při připojování k veřejné síti WiFi.
Totéž však nelze říci o mobilních aplikacích. Vzhledem k velkému počtu mobilních aplikací, které denně používáme, je těžké nezávisle potvrdit, zda všechny ověřují certifikáty přesně, abyste nebyli vystaveni narušení bezpečnosti a narušení dat. Zdravý rozum diktuje, že každá aplikace musí mít zavedený systém, který snadno rozlišuje mezi bezpečnými a podezřelými stránkami.
Navzdory tomu má smysl instalovat aplikace pouze od důvěryhodných vývojářů. Dále můžete vyhledat aplikaci ve vyhledávačích nebo na fórech, jako je XDA, a zjistit, zda neobsahují potenciální bezpečnostní hrozby. V průběhu let jsme zaznamenali, že aplikace pro Android i iPhone byly z jejich příslušných hub aplikací odstraněny kvůli bezpečnostním problémům. To ilustruje, že i výrobci smartphonů mohou být špatně vybaveni k řešení problémů, jako je zabezpečení, zejména pokud jde o odesílání aplikací, které mohou být stovky a tisíce každý den.
Nesdílejte soubory přes Bluetooth ani aplikace
Toto je další faktor, který je nesmírně zásadní pro zajištění toho, aby nebyly ohroženy žádné vaše osobní údaje. V současné době existuje několik aplikací, které používají připojení WiFi k vytvoření sítě mezi dvěma zařízeními a pomáhají tak rychle sdílet velké soubory. Soubory se přenášejí podstatně rychleji na WiFi než na Bluetooth, což vysvětluje, proč se jedná o jeden z dnes nejpreferovanějších způsobů přenosu souborů. Pokud používáte iPhone, musíte se ujistit, že neposíláte dokumenty přes AirDrop na veřejnou síť, protože používá stejnou síť. Soubory AirDrop lze odesílat na jakékoli jiné kompatibilní zařízení, pokud mají své zařízení viditelné. Nezapomeňte tedy přejít do Nastavení a změnit možnost „Povolit, abych byl objeven“ na „Nikdo“.
Zlepší se to v budoucnu?
Věci se pravděpodobně nezmění tak rychle ani letos, ale v nedohlednu jsou některé dobré technologie. V příštích několika letech se dočkáme zavedení bezpečnostního protokolu WPA3 Wi-Fi, který je další generací z hlediska zabezpečení WiFi a nabízí robustnější řešení WiFi i ve veřejných nastaveních. Jak jsme však nyní viděli, i přes dostatek bezpečnostních opatření si malware stále povede svou cestu. Je na týmech pracujících na těchto technologiích, aby zůstaly o krok napřed před těmi, kteří chtějí ukrást informace od veřejnosti. Jedno však lze s jistotou říci, budoucnost je velkým příslibem toho, co přijde, zejména pokud jde o zabezpečení Wi-Fi WPA3.
Další věci, které je třeba mít na paměti
I když nikdo nemůže provést všechny bezpečnostní kontroly, které jsme zmínili v tomto článku, je vždy třeba mít na paměti některé zásadní. Nejprve nezapomeňte zapnout veřejnou WiFi síť tím, že přejdete do svého Nastavení. Tím se vyhnete automatickému připojení příště, zatímco síť mohla být ohrožena, čímž vystavíte zařízení riziku vystavení citlivých dat.
Někdy můžete být na místě, kde mají veřejný hotspot WiFi, ale nedokážete úplně určit, zda se jedná o bezpečnou síť. V takových situacích má vždy smysl používat smartphone jako osobní hotspot. Vzhledem k tomu, že navazuje bezpečné spojení mezi telefonem nebo tabletem a notebookem, nebudete se muset starat o to, abyste byli snoopováni. Váš mobilní operátor však stále může vědět, jaké stránky jste procházeli, zatímco některé sítě také účtují poplatek nebo omezený přísun osobních údajů hotspotu za měsíc.
Jaké je nejbezpečnější řešení pro bezpečné používání WiFi ve veřejné síti?
Je samozřejmé, že jedním z nejlepších způsobů, jak pohodlně procházet internet na veřejné WiFi, je získání služby VPN. Existuje spousta poskytovatelů VPN, kteří tvrdí, že jsou nejlepší. Podle našeho názoru je však ExpressVPN nejlepší volbou pro bezpečné procházení jakékoli sítě skrýváním vaší IP adresy. Navíc je to jedna z nejpopulárnějších aplikací VPN, a to z dobrého důvodu. Nabízí komplexní sadu nástrojů, které vám pomohou kdykoli bezpečně procházet internet. ExpressVPN nabízí rozšíření prohlížeče pro Chrome i Firefox, což usnadňuje přístup k funkcím VPN.
V čem je ExpressVPN tak skvělý? Pojďme si promluvit o některých jeho základních funkcích. Pro začátečníky vám tato služba VPN umožňuje přístup k serverům umístěným v 94 zemích. I když si nemůžete vybrat jednotlivé servery, společnost uvádí, že má více než 3 000 serverů po celém světě, což vám dává možnost procházet z mnoha míst. Kromě ochrany před škodlivými zdroji vám tato služba VPN také umožňuje odblokovat část geograficky uzamčeného obsahu, který nemusí být jinak přístupný.
Ještě lepší je skutečnost, že ExpressVPN má své servery umístěné na Britských Panenských ostrovech, což je považováno za bezpečný přístav pro aplikace na ochranu soukromí. Za zmínku stojí také to, že ExpressVPN neukládá vaše data do svých protokolů, čímž vylučuje možnost ohrožení vašich soukromých informací. Když investujete do služby VPN, vždy má smysl dostat to nejlepší a riskovat.
Rychlosti jsou spolehlivé a extrémně rychlé, zatímco zákazníci mají také možnost získat jak desktopové (Windows / Mac) aplikace, tak i mobilní aplikace pro Android a iOS. Tato služba také zahrnuje podporu P2P, která vám umožňuje stahovat torrenty bez sledování. Z hlediska bezpečnosti poskytuje ExpressVPN bezpečnost před úniky DNS, IP nebo WebRTC, čímž udržuje vaše osobní údaje v bezpečí po celou dobu.
Pokud máte mobilní zařízení nebo tablet, doporučujeme si stáhnout aplikace ExpressVPN pro všechna vaše zařízení. Společnost podporuje až 5 zařízení pod jedním účtem, takže může pokrýt téměř všechna zařízení, která máte.
S ohledem na to je ExpressVPN jistě jednou z nejlepších možností, o kterých si myslíme.