Obsah
- Co je to virus?
- Může váš Android dostat virus?
- Jak zkontrolovat, zda je v telefonu virus?
- Jak odstranit virus v systému Android
- Při instalaci aplikací buďte opatrní
Pokud máte podezření, že váš telefon může obsahovat virus, jste na správném místě. Tento krátký tutoriál vám ukáže jednoduché a snadné kroky k detekci malwaru a jeho odstranění v systému Android.
Co je to virus?
Technicky vzato, počítačový virus je program navržený tak, aby způsobil zmatek v systému. Jedním z charakteristických znaků viru je jeho schopnost replikovat a poškodit jiné programy a soubory. V tomto smyslu doposud nebyl virus Android. Ale protože pojem virus si v průběhu let volně vytvořili miliony lidí, aby pokryl téměř všechny formy špatných aplikací, programů nebo chování v systému Android, raději jej také použijeme. Když tedy řekneme virus, může to znamenat jakoukoli škodlivou aplikaci nebo software na platformě Android.
Může váš Android dostat virus?
V průběhu let se v prostředí Android objevilo mnoho forem virů. Mezi nejčastější patří spyware, ransomware a otravná vyskakovací okna. Spyware pro Android je vytvořen hlavně proto, aby sledoval vaše zvyky při procházení, takže údaje o nich lze prodávat inzerentům třetích stran. V některých extrémních případech se v poslední době ransomware dostal na titulní stránky po celém světě poté, co byla zasažena řada významných cílů a kritických institucí. Ransomware pokrývá všechny druhy škodlivého softwaru, který převezme zařízení, uzamkne jej a donutí uživatele zaplatit částku za získání přístupu.
Jak zkontrolovat, zda je v telefonu virus?
Viry Android, pokud je to možné, nechtějí dávat najevo svou přítomnost. Vydělávají na utajení a lze je aktivovat na dálku, když to uživatel neočekává. Pokud nejste opatrní nebo varujete před známkami malwaru nebo viru ve vašem zařízení, můžete se nakonec zajímat, co je s vaším telefonem většinu času špatně. Naštěstí existuje na zařízení Android mnoho jemných a zjevných známek virové infekce. Podívejte se na ně níže.
Aplikace neustále padají. I když je běžné, že některé aplikace občas selhávají, náhodné a nadměrné zhroucení může být známkou malwaru. Pokud jste si v poslední době všimli, že má vaše zařízení problémy se zhroucením aplikací bez zjevného důvodu, je pravděpodobně nejvyšší čas zkontrolovat malware.
Využití dat vzrostlo. Většina virů je navržena tak, aby se někde hlásila na řídící server. Možná posílají ukradené informace nebo se snaží komunikovat s hackerem, aby mohli pokračovat. Tyto typy aktivit se často dějí na pozadí, takže nemusíte nutně otevírat špatnou aplikaci. Pokud jste si všimli, že využití dat v poslední době vzrostlo, přestože internet příliš nepoužíváte, může to být známka virové infekce.
Náhodná nebo nadměrná vyskakovací okna. Občasná vyskakovací okna při použití webového prohlížeče nebo při spuštění aplikace mohou být normální. Pokud se vám však zobrazují vyskakovací okna, i když neotvíráte prohlížeč nebo používáte úplně jinou aplikaci, může v telefonu být malware. Škodlivá vyskakovací okna jsou často způsobena špatnou aplikací, kterou jste si možná nainstalovali v minulosti. V některých případech se legitimně vypadající aplikace mohou po nějaké době aktualizovat na zlověstnou verzi a způsobit zobrazení vyskakovacích oken.
Zvýšení telefonního účtu. Zajímá vás, proč je váš účet za telefon zvýšen? Může to být způsobeno virem. O některých verzích malwaru je známo, že k odesílání zpráv používají prémiové služby SMS. Pokud nebudete upozorněni, může vám váš operátor účtovat tyto zprávy za to, že o nich víte.
Přítomnost mimozemských aplikací. Všimli jste si některých neznámých aplikací? Může to být opět způsobeno malwarem. Pokud je v telefonu aplikace, kterou si nepamatujete, nezapomeňte ji ihned smazat. Některý malware může převzít kontrolu nad vaším telefonem a ohrozit jeho bezpečnost. Jakmile k tomu dojde, mohou být nainstalovány další aplikace bez vašeho vědomí.
Problém s vybitím baterie. Ztráta energie baterie je normální, ale pokud jste si všimli, že se v poslední době velmi rychle vybíjí baterie, může to být způsobeno virem. Některé malwarové aktivity na pozadí mohou být náročné na zdroje a vyžadují hodně energie. Při řešení problému rychlého vybíjení baterie by virová infekce měla být vždy považována za jednu z možných příčin.
Přehřátí a pomalý výkon. Dalším zjevným vedlejším účinkem virové infekce v systému Android je přehřátí, zamrznutí nebo zpoždění. I když je normální, že se telefon zahřívá, měli byste být upozorněni, abyste měli podezření na přítomnost viru, pokud se telefon stále přehřívá nebo pokud se jeho výkon jeví jako pomalý.
Jak odstranit virus v systému Android
Máte-li podezření, že v telefonu existuje virus kvůli přítomnosti jednoho nebo více výše zmíněných příznaků, můžete provést řadu věcí.
Obnovení továrního nastavení
Zní to drasticky a zbytečně v tak rané fázi vašeho žebříčku řešení problémů, ale může to být také nejúčinnější. Můžete se rozhodnout, jak to udělat, v závislosti na situaci, ve které se nacházíte. Například pokud se váš telefon již stal příliš problematickým a sotva ho můžete používat kvůli vyskakovacím oknům, přehřátí nebo pomalému výkonu, pochybujeme, že je tu něco efektivnějšího můžete dělat i jinak než začít nový. Obnovením továrního nastavení můžete jediným stisknutím odstranit příčinu viru a příznaky.
Tovární nastavení vymaže všechna vaše osobní data, takže pokud můžete, zkuste si před vymazáním telefonu vytvořit zálohu svých nenahraditelných fotografií, videí, dokumentů atd.
Nainstalujte si antivirovou aplikaci
Před opětovnou instalací aplikací byste se měli ujistit, že do zařízení přidáte další vrstvu ochrany. Mít antivirový program, i když není 100% záruka, že pomůže, je určitě dobrý nápad. Mezi vydavateli antivirových programů a vývojáři malwaru neustále bojují kočky a myši, takže novější a tajnější viry mohou stále procházet antivirovým detekčním systémem.
V Obchodě Google Play můžete použít mnoho antivirových aplikací. Určitě si vyberte některý z renomovaných zdrojů. Pamatujte, že některý malware se také může maskovat jako antivirová aplikace. Zůstaňte u antivirových aplikací od známých vydavatelů, jako jsou AVG, Norton atd.
Ruční odstranění špatných aplikací
Pokud si myslíte, že se virus po obnovení do továrního nastavení vrátí, je to pravděpodobně proto, že jste nainstalovali pouze stejnou sadu aplikací. Chcete-li to zkontrolovat, zkuste zavést zařízení do bezpečného režimu a sledujte jej. Nouzový režim je skvělý nástroj pro detekci problémové aplikace. V tomto režimu budou pozastaveny všechny aplikace třetích stran, takže pokud problém chybí, když váš Android běží v nouzovém režimu, znamená to, že v systému je škodlivá aplikace. V tomto režimu byste měli být schopni běžně používat předinstalované aplikace a bez problémů používat základní síťové služby.
Pokud nevíte, jak spustit Android do nouzového režimu, vyhledejte je pomocí Googlu.
Chcete-li zjistit, která z vašich aplikací způsobuje potíže, měli byste zavést telefon zpět do bezpečného režimu a postupujte podle těchto kroků:
- Spusťte do bezpečného režimu.
- Zkontrolujte problém.
- Jakmile potvrdíte, že je na vině aplikace třetí strany, můžete jednotlivé aplikace odinstalovat jednotlivě. Doporučujeme začít s nejnovějšími, které jste přidali, nebo s těmi, které jste nenainstalovali.
- Po odinstalaci aplikace restartujte telefon do normálního režimu a zkontrolujte problém.
- Pokud je váš telefon stále problematický, opakujte kroky 1–4.
Při instalaci aplikací buďte opatrní
Jste první obrannou linií vašeho zařízení. Pokud při výběru aplikací nejste opatrní, existuje velká šance, že se v blízké budoucnosti může nakazit virem. Při nakupování aplikací buďte zvlášť ostražití, protože jsou hlavním důvodem mnoha případů malwaru. Některé aplikace mohou zpočátku vypadat jako legitimní, ale mohou změnit svou skutečnou povahu, aniž byste to po nějaké době věděli. Držte se oficiálních aplikací a vyhýbejte se aplikacím z neznámých zdrojů. Pokud si nejste jisti, zkuste provést průzkum nebo přečíst recenze jiných uživatelů. Rovněž se ujistěte, že máte po celou dobu spolehlivou antivirovou aplikaci, takže kromě vlastního zabezpečení Androidu existuje ještě nějaká další ochrana. Ujistěte se, že používáte pouze jeden antivirus najednou. Mít více než jeden může způsobit vážné problémy s výkonem.